August 6, 2024 / Gorlice County

Główny Szlak Beskidzki 2024. Dzień 11: Regietów - Bartne. W Beskidzie Niskim jest nienormalnie sucho

Główny Szlak Beskidzki 2024. Dzień 11: Regietów - Bartne. W Beskidzie Niskim jest nienormalnie sucho

Główny Szlak Beskidzki 2024 - dzień 11, to klasyk w Beskidzie Niskim. Na szlaku w tym paśmie musi być cmentarz z I Wojny Światowej, drewniana cerkiew, puste zielone zbocza z łąkami, dolina z wioską (lub lepiej - bez). I zwykle jest potok do przekroczenia w bród. To wszystko mieliśmy na krótkim odcinku między Regietowem i Bartnem.

Na Rotundzie
Na Rotundzie

Plan - Dzień 11

Plan całości (dystanse, przewyższenia i noclegi) - w opisie dnia 1.

Bardzo łatwy odcinek - poniżej 20km i poniżej 800m podejść. Ale jak to Beskidzie Niskim, po płaskim nie idziemy.

Główny Szlak Beskidzki 2024 - Dzień 11: ”Regietów - Bartne” (19,8km i 162m podejść). Nocleg: ”Bacówka PTTK w Bartnem”.
Główny Szlak Beskidzki 2024 - Dzień 11: "Regietów - Bartne" (19,8km i 162m podejść). Nocleg: "Bacówka PTTK w Bartnem".

Rotunda

Nocleg mieliśmy na terenie stadniny koni huculskich "Gładyszów" w Regietowie. Trasa na dziś jest krótka, więc pozwalamy sobie na późne śniadanie oraz na krótki spacer po stadninie i okolicy. Niedaleko stadniny, przy drodze prowadzącej na szlak, znajduje się nietypowa cerkiew prawosławna. Nietypowa bo... nowa, oddana do użytku w 2012r. Poprzednia to mała kapliczka z lat 30-tych XXw., obecnie nie użytkowana. Cerkiew wygląda na drewnianą, ale w rzeczywistości jest murowana. Drewniane szalunki nawiązują oczywiście do stylu łemkowskiego. Sama bryła wzorowana jest na dawnej cerkwi grecko-katolickiej (ta w latach 50-tych została przeniesiona z Regietowa do Żółkiewki, gdzie stoi do dziś).

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Regietowie
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Regietowie

Na Główny Szlak Beskidzki wracamy w pobliżu bazy namiotowej w Regietowie. Stamtąd podchodzimy pod Rotundę. Na jej szczycie znajduje się jeden z piękniejszych cmentarzy wojennych z IWŚ. Przez Beskid Niski dwa razy przetoczył się front Wielkiej Wojny i pozostawił po sobie setki tysięcy  zabitych. Cmentarze z I Wojny Światowej, zwłaszcza te rozsiane w górach, to miejsca szczególne. Każdy jest inny, każdy ma swoją duszę. Ten z Rotundy (nr 51) jest wręcz ikoniczny. Więcej o nim i całym projekcie - w tym artykule.

Cmentarz wojenny na Rotundzie.
Cmentarz wojenny na Rotundzie.

Cmentarz położony jest w lesie. Gdyby nie Główny Szlak Beskidzki (a przed 2000r przebiegał w tym miejscu nieco inaczej, omijając szczyt!), to piękne miejsce pewnie byłoby rzadko odwiedzane. Gdy cmentarz powstał, wierzchołek Rotundy był odkryty i cmentarz był widoczny z daleka - taki był zamysł architekta, Dušana Jurkoviča. Dzisiaj jest schowany w lesie. Może tak jest lepiej.

Szczyt Rotundy. Widać ślady murowanej piwniczki wykopanej przez rosyjskich żołnierzy
Szczyt Rotundy. Widać ślady murowanej piwniczki wykopanej przez rosyjskich żołnierzy

Taki jest Beskid Niski

Cerkiew i cmentarz wojenny to nieodzowne elementy wędrówki w Beskidzie Niskim. Potrzebujemy jeszcze zejścia do doliny z małą wioską, szlakiem prowadzącym przez łąki i pola, bez zabudowań. Tak właśnie wygląda zejście z Rotundy do Zdyni.

Zejście z Rotundy do Zdyni
Zejście z Rotundy do Zdyni

W Beskidzie Niskim oczekujemy błotnych ścieżek w lesie - ale w maju 2024 jest wyjątkowo sucho (spoiler alert - nawet niesławne "błota bartneńskie" zniknęły...). Jak nie błoto, to może chociaż szeroko rozlany potok, tak żeby buty trzeba było ściągać... Mochnaczka i Biała wczoraj nas "zawiodły". Liczyłem, że chociaż słynna Jasionka (słynna, bo GSB przekracza ją... 4 razy) da nam trochę przygody... A tu nic, każdy z czterech brodów płytki, woda ledwie płynie. Przechodzimy po kamieniach. A jeden z brodów wręcz można przeskoczyć.

Przeprawa przez Jasionkę (po raz czwarty tego dnia)
Przeprawa przez Jasionkę (po raz czwarty tego dnia)

W Beskidzie Niskim są trzy schroniska. Z czego - jedno jest w wiecznym remoncie (na Magurze Małastowskiej), drugie już nie jest schroniskiem (Leśna Willa PTTK w Komańczy ma status "obiekt noclegowy"). Naszym celem jest to trzecie - Bacówka PTTK w Bartnem. Nie oznacza, że w tym rozległym paśmie wędrowiec nie ma gdzie nocować. Jest mnóstwo prywatnych "miejscówek", popularnych zwłaszcza wśród wędrujących GSB. Na naszym dzisiejszym odcinku takim miejscem jest "Chata Kasi" w Wołowcu. 

Stodoła przy Chacie Kasi w Wołowcu
Stodoła przy Chacie Kasi w Wołowcu

Bartne

Główny Szlak Beskidzki 2024 - dzień 11 było wyjątkowo krótki. To i post będzie krótszy niż zwykle. Docieramy do bacówki w Bartnem. Po zmianie najemcy, powiało tam nową jakością - pozdrawiam panią Ewę i pana Alexa. I polecam pyszne pierogi łemkowskie!

Widok na Bartne (w dolinie). Po prawej Kornuty.
Widok na Bartne (w dolinie). Po prawej Kornuty.

Jeśli macie wieczorem czas i ochotę, warto przejść się w dół wsi. Znajdziemy tam dwie cerkwie - obie pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana. Jedna (prawosławna, 1928r) jest czynna i służy miejscowej społeczności. Druga (grecko-katolicka, ok. 1842r) pełni funkcję muzeum.

Zabytkowa cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem
Zabytkowa cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem

Główny Szlak Beskidzki 2024 - Dzień 11 Podsumowanie

Poprzedni odcinek: Krynica-Zdrój - Regietów

Data przejścia: 31.05.2024

Dystans: 19,8km 

Suma podejść: 762m 

Czas przejścia: ok. 8:10h (wliczając postoje)

Punkty GOT: 27 - szlak łatwy

Najwyższy punkt: 771m n.p.m. (Rotunda)

Ciekawe miejsca: Regietów (cerkiew, baza namiotowa, stadnina koni huculskich); Rotunda (piękny cmentarz z IWŚ); Bartne (bacówka PTTK, we wsi znajdują się dwie cerkwie)

Lody: brak ;-(

Nocleg: "Bacówka PTTK w Bartnem"

Następny odcinek: Bartne - Kąty

Region geograficzny: Beskid Niski 

Bacówka PTTK w Bartnem
Bacówka PTTK w Bartnem
Leave a comment
Miejsca w pobliżu