W czasie wędrówki na Wielką i Małą Czantorię (Beskid Śląski) napotkałem w Ustroniu ciekawe tablice. Mam zwyczaj czytania napotkanych tablic informacyjnych, te z Ustronia okazały się nietypowe i intrygujące. Mała i duża Ojczyzna na tablicach historycznych.
Schodziłem z Małej Czantorii żółtym szlakiem do Ustronia. Tablice znajdują się w miejscu gdzie żółty szlak wychodzi z lasu na ul. Jelenica. Tablicę przedstawiam od góry.
Cyryl i Metody
Cyryl i Metody prowadzili działalność ewangelizacyjną (i w pewnym stopniu cywilizacyjną) wśród Słowian mieszkających na Bałkanach. Dotarli też do państwa Wielkomorawskiego, którego północny kraniec dochodził do Klimczkoka. Można więc przyjąć, że Ustroń miał Cyrylem i Metodym jakiś punkt styczny.
Tablica ufundowana w 1150 rocznicę misji Cyryla i Metodego na Śląsku Cieszyńskim.
Mieszko I
Chrzest Polski jest mitem narodowym. Mieszko I ochrzcił się sam wraz z przybocznymi. Ale rok 966 możemy uważać za początek polskiej państwowości. Na tablicy umieszczono fragment dokumentu "Dagome Iudex", określający terytorium państwa Mieszka I. Opis granic jest dość mglisty, trudno z niego dociec czy Ustroń znajdował się w granicach Polski.
Tablica ufundowana w 1050 rocznicę chrztu Polski.
Henryk Pobożny
W 1241r Tatarzy (poprawnie: Mongołowie) najechali południową Polskę. Dotarli aż do Legnicy, gdzie pokonali wojska śląskie i niemieckie. Jeden z zagonów mógł przechodzić przez okolice Ustronia. Jeśli tak, to pewnie złupili co się dało, a w zamian zostawili trochę swojego DNA.
Tablica ufundowana w 775 rocznicę najazdu tatarskiego.
Marcin Luter
Sam Marcin Luter z Ustroniem nie miał nic wspólnego. Ale Reformacja miała duży wpływ na Ustroń i okolice. Do dzisiaj w mieście jest sporo protestantów. O co w tym wszystkim chodziło?
- Sola Scriptura - Tylko Biblia
- Solus Christus - Tylko Chrystus
- Sola Gratia i Sola Fide - Tylko łaska i wiara
- Solum Verbum - Tylko słowo
Tablica ufundowana w 500rocznicę Reformacji.
Jan III Sobieski
Kolejna tablica poświęcona jest odsieczy wiedeńskiej. Jan III Sobieski przez Ustroń nie przechodził, ale jego armia idąc na Wiedeń przez Bramę Morawską z pewnością zaopatrywała się w okolicy Cieszyna. Ustronianie mogli więc przyczynić się do powodzenia odsieczy wiedeńskiej.
Tablica ufundowana w 335 rocznicę odsieczy wiedeńskiej.
Józef Piłsudski
Ostatnia z tablic upamiętnia Bitwę Warszawskę. "Cud nad Wisłą" miał miejsce z dala od Ustronia, ale efekt bitwy miał znaczenie dla dalszego biegu Historii Ojczyzny i zarazem historii małej ustrońskiej ojczyzny.
Tablica ufundowana w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej .
Podsumowanie
Bardzo spodobał mi się pomysł umieszczenia tablic z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Na ostatniej z tablic umieszczono napis "Ołtarz naszej małej ojczyzny". Na swój użytek nazwałem tablice "Mała i Duża Ojczyzna". Historia przez duże H miała niewątpliwy wpływ na małą historię Ustronia i okolic.