August 28, 2022 / Nowy Targ County

Smok na magmowej górze, ksiądz Blachnicki, czarne owce i deszczowe widoki z wieży na Lubaniu. Gorce

Smok na magmowej górze, ksiądz Blachnicki, czarne owce i deszczowe widoki z wieży na Lubaniu. Gorce

Smok na magmowej górze i ksiądz Blachnicki to góra Wdżar nad Kluszkowcami. Drugi dzień IV zjazdu na kursie przewodników beskidzkich (Gorce) był deszczowy, co nie przeszkodziło nam w zdobywaniu wiedzy  i... wejściu na wieżę widokową na Lubaniu.

Panorama w chmurze to ”master level”. Kursanci na wieży na Lubaniu.
Panorama w chmurze to "master level". Kursanci na wieży na Lubaniu.

Plan

Start i meta w naszej bazie w Kluszkowcach nad zbiornikiem Czorsztyńskim. Idziemy przez Wdżar na Lubań (szlakiem niebieskim, Tarnów - Wielki Rogacz), powrót szlakiem żółtym przez rezerwat modrzewia polskiego.

Trasa wycieczki (mapy.cz)
Trasa wycieczki (mapy.cz)

Smok na magmowej górze

Smok na magmowej górze - to brzmi ciekawie. Jakiś wulkan? Niestety nie. Wdżar, góra nad Kluszkowcami, jest zbudowana z andezytu, czyli skały magmowej. Nie było jednak w tym miejscu aktywności wulkanicznej. Prawdopodobnie doszło do pęknięcia skorupy ziemskiej i magma wypłynęła, ale bez erupcji. W pobliżu są jeszcze dwie takie góry: Bryjarka w Beskidzie Sądeckim oraz Jarmuta w Pieninach.

Dawny kamieniołom andezytu - Wdżar
Dawny kamieniołom andezytu - Wdżar

W górze działały 3 kamieniołomy (Snozka, Tylka i Lisi Łom), dzisiaj już nieczynne. Początki eksploatacji sięgają roku 1876, kiedy wdżarski andezyt wykorzystano do budowy drogi do Czorsztyna. Ciekawostka - wdżarskie bloki andezytu były wykorzystane jako słupki graniczne między okupowaną Polską a Słowacją w paśmie babiogórskim. Dzisiaj służą jako... stopnie na szlaku z Krowiarek na Diablak. Można je poznać po wyrytej literze D (jak Deutschland) lub S (jak Slovensko). Zdjęcie w tym poście.

Tablica informacyjna - andezyt
Tablica informacyjna - andezyt

Początek ścieżki krajoznawczej znajduje się na wysokości dolnej stacji wyciągu narciarskiego. Szlak ten upamiętnia także początki ruchu oazowego (Ruch "Światło-Życie") i jego założyciela, ks. F. Blachnickiego. Pod górą Wdżar odbywały się dni wspólnoty tego ruchu. Bywał też na nich kard. Karol Wojtyła. Niestety, szlak został nazwany "Wąwozem Papieskim". Dlaczego "niestety"? W Beskidach jest wystarczająco dużo szlaków papieskich. Są takie, gdzie dedykacja Janowi Pawłowi II jest jak najbardziej na miejscu (np. "papieżówka" w Lubomierzu czy żółty szlak przez Halę Turbacz). Moim zdaniem, za górze Wdżar, pomimo faktu, że kardynał Wojtyła tam bywał, należało upamiętnić księdza Blachnickiego i nazwać szlak jego imieniem.

Kapliczka w Wąwozie Papieskim
Kapliczka w Wąwozie Papieskim

A gdzie smok? Smok stoi na szczycie góry. Jest mały i zupełnie niegroźny. Legenda głosi, że w tym miejscu znajdowała się wioska, której mieszkańcy byli bardzo niegodziwi. Razu pewnego cała wioska została pochłonięta przez pożar, a mieszkańcy wiosek nad Dunajcem widzieli w płomieniach smoka. Gdy po pożarze grupa śmiałków udała się na górę by sprawdzić pogorzelisko, zobaczyli spękany kamień. Kamień otworzył się i wykluł się z niego smok. Na szczęście w grupie śmiałków był kowal, który doskoczył do smoka i przykuł go do skały.

Tyle legenda. Obok smoka są skałki gdzie kompasy wariują - to efekt lokalnych zaburzeń pola magnetycznego. 

Smok Gorczański
Smok Gorczański

W deszczu na Lubań

Z Wdżaru rozciąga się piękna (podobno...) panorama na Pieniny i Tatry. Musimy wierzyć tablicy informacyjnej, bo zbiera się na deszcz i niewiele widać.

Widok z góry Wdżar
Widok z góry Wdżar

Zaczynamy wspinaczkę na Lubań. Idziemy szlakiem niebieskim - jest to fragment długiego na 180km szlaku Tarnów - Wielki Rogacz (info o przebiegu tutaj). Zaczyna padać i tak już będzie do końca dnia. My nakładamy peleryny, owcom pasącym się powyżej przełęczy Drzyślawa deszcz nie przeszkadza.

Okolice przełęczy Drzyślawa.
Okolice przełęczy Drzyślawa.

Szlakiem z przełęczy Snozka na Lubań miałem okazję przejść zimą, w ramach pętli łączącej Trzy Korony i Lubań. Wędrówka w mglisty zimowy dzień i deszczowy letni dzień jest podobna - idziemy w górę i nic potem nie pamiętamy. I tak jest tym razem. Warto jednak na chwilę zatrzymać się pod szczytem - są tam ruiny bacówki z 1975r. Była to druga z tzw. "Moskalówek" (pełny spis i daty budowy - patrz ten artykuł). Niestety już po niecałych 3 latach istnienia spłonęła - podobno powodem była huczna zabawa sylwestrowa grupy studentwów..

Fundamenty spalonej bacówki pod Lubaniem
Fundamenty spalonej bacówki pod Lubaniem
Fundamenty spalonej bacówki pod Lubaniem
Fundamenty spalonej bacówki pod Lubaniem

Pogodę na Lubaniu mam taką jaką miałem w czasie przejścia odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego. Ilustracja poniżej...

Pogoda pod Lubaniem dopisuje, humory również
Pogoda pod Lubaniem dopisuje, humory również

Pomimo pogody jak na załączonym obrazku, kilkoro z nas weszło na wieżę by... omówić panoramę ;-) Dla porządku zdjęcia tablic pokazujących co potencjalnie widać. Warto wspomnieć, że wieża na Lubania jest jedną z 4 wież w gminie Ochotnica - pozostałe to Gorc, Magurki (obie Gorce) i Koziarz (Beskid Sądecki).

”Widok” z Lubania na północ
"Widok" z Lubania na północ
”Widok” z Lubania na wschód
"Widok" z Lubania na wschód
”Widok” z Lubania na południe
"Widok" z Lubania na południe
”Widok” z Lubania na zachód
"Widok" z Lubania na zachód

Pod wieżą znajduje się tablica upamiętniająca kapitana Józefa Chlipałę ps. "Lubański" - mieszkańca Ochotnicy, oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Przy okazji, czy nazwisko "Chlipała" coś wam mówi? Jeśli nie, to przeczytajcie o bacy Tomaszu Chlipale zwanym Bulandą.

Biografia kapitana Józefa Chlipały ”Lubańskiego”.
Biografia kapitana Józefa Chlipały "Lubańskiego".

Wędrówki w dół żółtym szlakiem - w ulewnym deszczu - nie pamiętam. Było tak:

Trzy Czerwone Kaptury na szlaku z Lubania do Kluszkowiec
Trzy Czerwone Kaptury na szlaku z Lubania do Kluszkowiec

Ostatnie zdjęcie w poście "Smok na magmowej górze..." to tabliczka rezerwatu przyrody "Modrzewie". Rezerwat ten chroni stanowisko modrzewia polskiego. Tylko nie pytajcie proszę czym różni się od popularnego w naszym kraju modrzewia europejskiego. Naukowcy ciągle się o to spierają... Ważne, że jest nasz, polski. ;-)

Rezerwat przyrody ”Modrzewie” (Kluszkowce, szlak żółty na Lubań)
Rezerwat przyrody "Modrzewie" (Kluszkowce, szlak żółty na Lubań)
Leave a comment
Miejsca w pobliżu