Tytuł "najpiękniejsza hala w województwie śląskim" subiektywnie i bez konsultacji z kimkolwiek przyznaję Hali Rycerzowej w tzw. Worku Raczańskim w Beskidzie Żywieckim. Rozległa, położona w szerokim siodle między Małą i Wielką Rycerzową, z przepięknymi widokami i najstarszą Bacówką PTTK - Hala Rycerzowa jest piękna i kropka.
Plan
Mając do dyspozycji bus, wycieczka nie jest pętlą. Zaczynamy w Soblówce przy szkole i kościele (jest darmowy parking naprzeciw kościoła) a kończymy w Rycerce Górnej. 13km i 780m podejść.
Najpiękniejsza Hala w Województwie Śląskim
Szlak niebieski z Soblówki teoretycznie wiedzie przez las. A w praktyce - przez las, którego nie ma. Las świerkowy - efekt sztucznych nasadzeń - umiera. Nadleśnictwo Ujsoły prowadzi tzw. "przebudowę lasu" - suche lub umierające świerki są usuwane, a na ich miejscu sadzony jest las mieszany bukowo-jodłowo-świerkowy. Obecnie widok jest raczej przygnębiający. Za kilkadziesiąt lat jednak będzie tu piękny i zdrowy las. Póki co, podchodząc pod Rycerzową, warto oglądać się za siebie. Będziemy widzieli Beskid Żywiecki z dominującym Pilskiem, wyżej pokaże się Babia Góra, a potem także fragment Tatr.
Na Hali Rycerzowej do widocznych wcześniej pasm górskich dołączą m.in. Gorce i Beskid Wyspowy oraz Śląski. Jesteśmy tuż przy granicy ze Słowacją, widzimy więc również położone tam pasma - najbardziej wzrok przyciąga Mała Fatra z charakterystycznym szczytem Wielki Rozsutec (1609m).
Dla mnie Hala Rycerzowa to najpiękniejsza hala w województwie śląskim w każdej pogodzie. Lubię rozległe widoki - można stanąć tak by było widać tylko górskie panoramy, bez śladu ludzkiej obecności. Na kursie przewodników beskidzkich na Rycerzową trafiliśmy w listopadzie (zjazd VII). I mieliśmy cudną pogodę, która znakomicie podkreślała piękno Hali Rycerzowej. Popatrzcie na zdjęcia, komentarz zbędny.
Przyjemności pobytu na Hali Rycerzowej dopełnia Bacówka na Rycerzowej. Jest to najstarsze z istniejących schronisk turystyki kwalifikowanej tzw. Moskałówek. Są to małe, na ok. 30 miejsc noclegowych, schroniska PTTK, nazywane Bacówkami. Ta na Rycerzowej powstała w 1975r. wg projektu Stanisława Karpiela z Zakopanego.
Przegibek
Od Bacówki idziemy na szczyt Wielkiej Rycerzowej (1226m n.p.m.), a stamtąd czerwonym, granicznym szlakiem w kierunku przełęczy Przegibek. Ta część trasy prowadzi przez las. Co pewien czas pojawiają się widokowe przecinki - głównie na stronę słowacką.
Szlak i granica prowadzą Wielkim Europejskim Działem Wodnym. Co to znaczy? Potoki spływające z północnych stoków, poprzez Sołę i Wisłę skończą w Morzu Bałtyckim. Natomiast woda spływająca po południowej stronie grani, przez albo Orawę albo Kysucę trafi do Dunaju, a z nim do Morza Czarnego.
Na Przełęczy Przegibek znajduje się schronisko. Równie małe co Bacówka na Rycerzowej, ma jednak inną historię. Powstało w 1928, za kilka lat będzie świętować 100-lecie. Schronisko leży podobno dokładnie na wysokości 1000m n.p.m.
Bendoszka Wielka
Bendoszka Wielka (1144m) ma odsłonięty szczyt z rozległą polaną, krzyżem i wiatą. Jest łatwo dostępna i jest bardzo dobrym punktem widokowym. Nazwa pochodzi od nazwiska/przezwiska Bendys - najpewniej dawnego właściciela pastwisk w okolicy.
Na szczycie ustawiony jest duży, metalowy krzyż. Jest to jeden z tzw. Krzyży Milenijnych, stawianych z inicjatywy kościoła rzymsko-katolickiego w roku 2000. Krzyże w górach zwykle są usytuowane w pięknych widokowo miejscach.
Trafiliśmy na Bendoszkę prawie dokładnie w momencie zachodu słońca. Jesteśmy na kursie, więc zajmujemy się omawianiem szerokiej panoramy. Muszę jednak przyznać, że w tak pięknych okolicznościach przyrody, wymieniane szczyty nie wpadają w pamięć. Jest zbyt pięknie na naukę...
Beauty is in the eyes of the beholder
"Piękno jest w oczach oglądającego". W Beskidach jest wiele pięknych miejsc. Polskie Beskidy ciągną się przez trzy województwa - śląskie, małopolskie i podkarpackie. W każdym mam swoje ulubione polany i szczyty. Najpiękniejsza hala w województwie śląskim to dla mnie opisana w tej relacji Hala Rycerzowa. Każdy Beskidomaniak ma pewnie swój ranking. Może ktoś wymieni Halę Jaworową pod Kotarzem, ktoś inny wskaże Rysiankę lub sąsiednią Lipowską. Wszystkie są piękne i wszystkie warto co jakiś czas odwiedzać.