Dla większości "Beskidomaniaków" z Śląska i Zagłębia Beskidy ograniczają się do okolic Bielska, Wisły i Żywca. Tymczasem 1,5h jazdy z Katowic można przejść lekką i przyjemną trasą, na pustawych szlakach, z postojem w schronisku. Zapraszam w Beskid Makowski - idealna trasa na grudniowy dzień.
Plan
Dzień krótki, to i trasa dostosowana. 12km z postojem w schronisku. Idealna trasa na grudniowy dzień. Parking przy kościele w Porębie (darmowy), zielony szlak na Kamienniki i Polanę Suchą. Powrót przez schronisko na Kudłaczach i Działek.
Kamienniki
Z Poręby idziemy szlakiem zielonym. Kamienniki są dwa - niższy Północny (785m n.p.m.) i nieco wyższy Południowy (827m). Podejście z Poręby na Kamiennik Płn. jest konkretne, ale dalekie od "ściany płaczu". Pokonujemy 300m różnicy na dystansie 2km.
Po wejściu na Kamiennik Północny idziemy grzbietem. Jest zalesiony, co zimą ma tą zaletę, że las chroni nas przed wiatrem. Widoków w zasadzie nie ma - jest kilka miejsc gdzie można spojrzeć na pasmo Glichowca (Pogórze Wiśnickie) czy pasmo Cietnia (Beskid Wyspowy). W połowie grzbietu z lewej strony dołącza żółty - jest to średniodystansowy szlak Wieliczka - pod Beskidami (ok. 80km).
Kamienniki są ciekawe geologicznie. Ich północna i wschodnia krawędź mocno obrywa się, tworząc jaskinie osuwiskowe, ostańce i strome zbocza. Jest to miejsce nasunięcia płaszczowiny magurskiej na śląską. Podobne zjawiska można obserwować w południowej części Beskidu Małego - np. wychodnie skalne na Żurawnicy czy jaskinie w paśmie Gibasówki i Łysiny.
Polana Sucha
Z Kamiennika Południowego szlak sprowadza nas na Polanę Suchą (708m n.p.m.). To miejsce ważne historycznie - latem 1944r znajdował się tam obóz ugrupowania AK liczącego ponad 400 partyzantów (więcej w tym artykule). Jest też ciekawostka botaniczna - na polanie jest stanowiska krokusa.
Na polanie krótki wypoczynek i decyzja - idziemy na Lubomir i potem do schroniska, czy też od razu na Kudłacze. Zwyciężyła ta druga opcja. Nie oponowałem za bardzo, w końcu mamy krótki dzień, szlak dość mono ośnieżony - przejście bezpośrednio do schroniska to idealna trasa na grudniowy dzień.
Kudłacze
Latem schroniska nie są mi potrzebne do szczęścia. Mam w dorobku wiele długich tras bez schronisk. Zimą jednak warto zaplanować wędrówkę tak, by można zjeść ciepłą zupę i ogrzać się. W Beskidzie Makowskim schronisko jest jedno... Pod tym względem najlepsze są Beskidy Śląski i Żywiecki. Ostatnio w tym pierwszym mieliśmy na trasie 2 postoje w schroniskach (Szyndzielnia i Błatnia) a z łatwością można było dodać trzecie (Klimczok)...
Schronisko na Kudłaczach wygląda na leciwe, a w rzeczywistości jest najmłodszym schroniskiem PTTK w Beskidach (udostępnione w 1991r, a oficjalnie otwarte dopiero w 1994r.). Jest to też jedyne beskidzkie schronisko, do którego przeciętny piechur może dojść w ciągu jednego dnia z Krakowa, idąc wyłącznie szlakami turystycznymi (35km jeśli wyjdziemy z Swoszowic).
Po popasie w schronisku zostało nam już tylko zejście przez Działek do Poręby. Najpierw czerwonym szlakiem (Mały Szlak Beskidzki), od Działka zielonym.
Idealna trasa na grudniowy dzień. Podsumowanie
Data przejścia: 09.12.2023
Czas, wliczając postoje: 5h
Dystans: 11km
Suma podejść: 525m
Najwyższy punkt: Kamiennik Południowy, 827m n.p.m.
Ciekawe miejsca: Kamienniki (geologia), Polana Sucha (historia partyzantów z IIWŚ), Kudłacze (schronisko i punkt widokowy).
Region geograficzny: Beskid Makowski